Osvětim, Polsko

Osvětim a trocha historie: Osvětim (německy Auschwitz) byla a stále je největším vyhlazovacím a koncentračním táborem v Evropě.

Vstupní brána s nápisem Arbeit macht freiTábor byl založen 27. Dubna 1940 poblíž městečka Oswiecim. Prvními vězni se stali sami Poláci, kteří zde pobývali z politických důvodů. Byli využívaní na dělnické a otrokářské práce. Už za rok po založení zde bylo na 10 tisíc vězňů. "Arbeit macht frei!" (práce činí svobodným) - nápis umístěný nad hlavní bránou osvětimského tábora, byl jen výsměchem vězněným!

Černá zeďOsvětim byla pověstná svým tvrdým zacházením s vězni a to především díky bloku 11 (tzn. "bunkru"). Před ním stála tzv. "černá zeď," kde se konaly četné lidské popravy - rozstřely apod.

Proslulým se také stal Josef Mengele - doktor jež si z vězňů udělal pokusné oběti a zkoušel na nich své praktiky. Prováděl například pokusy se sterilizací žen, nebo "zkoumal" dvojčata.

Zdi koncentračního táboraVůdce jednotek SS Heinrich Himmler poručil postavit hned vedle druhý rozsáhlejší kompex, který byl nazván Osvětim II - Birkenau. Tábor v Birkenau byl ohraničených ostnatým drátem nabitým elektřinou. Současně se zde nacházelo i 100 tisíc lidí, kteří byli využíváni na práci v továrně na kaučuk.

Pece na spalování mrtvolPostaveny byly také 4 velké plynové komory, kde denně mohlo zemřít okolo 6 tisíc lidí. Židé sem byli vlákáni pod záminkou sprchování a následně na nich byl puštěn plyn cyklon B, který se využíval také deratizaci.

Z Osvětimi uprchlo celkem 667 vězňů, z nichž však 270 bylo dopadeno již v okolí tábora a okamžitě popraveno.

Nejznámějším případem byl útěk dvou slovenských Židů Alfreda Wetzlera a Waltera Rosenberga. Ti dokázali informovat celý svět o hrůzných činech, které se v Osvětimi dějí a vyprovokovat tak rudou armádu ke spuštění záchranné akce. Brzy poté byly plynové komory a krematoria na Himmlerův rozkaz zničeny, neb před postupující Rudou armádou bylo třeba skrýt stopy vražedné nelidskosti. Ta po příchodu nalezla 7650 vězňů, kteří byli hladoví, nemocní a umírali. Také zde bylo nalezeno asi 8 tun lidských vlasů a přes milion kusů oblečení, které se Němcům nepodařilo včas zlikvidovat.

Fotografie zavražděných vězňůPodle různých odhadů bylo v Osvětimi zmařeno 1,2 až 1,6 milionu lidských životů, což je historicky nejvíce obětí, jež zemřely v koncentračním táboře. Osvětim se tak stala ukázkou naprosté genocidy!

Byly tu praktikovány nejrůznější hrůzy, jako třeba rukavice z lidské kůže, víno popíjené z lebek atd..

Shlédnout můžete tisíce kufrů, které byly vězňům zabaveny, nespočet brýlí, protéz, oblečení, ale i dětského šatstva a hraček.

Komentáře:

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek