Hrad Bran, Rumunsko

Rumunský hrad Bran si získal pověst jedné z nejproslulejších památek středověké architektury, známý po celém světě především jako „Drákulův hrad“.

Přestože má Rumunsko bohatou historii a je plné staré architektury, hrad Bran je pravděpodobně nejznámější. Jeho popularita je spojena s nevalně proslulým hrabětem Drákulou, hlavní postavou stejnojmenného románu Brama Stokera z 19. století.

Se svými sedmnácti síněmi je hrad Bran také jednou z nejdražších nemovitostí v zemi. Jeho hodnota se odhaduje na 140 milionů dolarů.

 

Historie

Hrad byl postaven v roce 1212 společenstvím obchodníků z nedalekého Brašova. Původním úkolem byla ochrana nákladu převáženého Rucar-Branskou roklí, vedoucí napříč Karpatami.

V roce 1920 město Brašov darovalo hrad rumunské královně Marii jako poděkování za její přínos zemi. Nechala hrad zrekonstruovat a jako dědictví ho zanechala své dceři, princezně Ileaně.

V roce 1948 však byla královská rodina vyhnána ruskou armádou, podporovanou, v té době pro-sovětskou rumunskou vládou. Hrad se tak stal státním majetkem a v roce 1956 byl otevřen pro veřejnost, přičemž se v části hradu nechalo vytvořit muzeum středověkého umění.

Mnoholetou nedbalostí úřadů se pak z hradu staly téměř trosky. V letech 1987 až 1993 prošel velkou rekonstrukcí.

Po rumunské revoluci v roce 1989, kdy padl komunistický režim, se začal rod Habsburků – původní majitelé hradu Bran – dožadovat vlastnických práv ke svému ztracenému majetku. Po letech horlivé snahy a dlouhých soudních sporech získal hrad zpět vnuk královny Marie a syn princezny Ileany, Dominik Habsburský. Stalo se tak více než šedesát let poté, co byl rodině zkonfiskován. Nový majitel plánuje z hradu vybudovat významné muzeum, otevřené pro veřejnost.

 

Spojení s Drákulou

 

20091207-hrad-bran3 
 

Hrad Bran se stal známým poté, co Bram Stoker napsal svůj známý román „Drákula“, ve kterém je hlavní postava hraběte Drákuly známa také jako „Transylvánský upír“. Ve skutečnosti tato postava Stokerova románu nikdy neexistovala, neznají ji ani rumunské dějiny, ani místní folklór.

„Drákula“ je pravděpodobně inspirován temnou osobností prince Vlada Tepese, který v 15. století vládnul Valašsku, jejíž část patří v současné době Rumunsku. Přestože z pití krve nebyl nikdy obviněn, jeho temnou pověst nikdo nezapře.

V dětství byl držen jako politický rukojmí Ottomanské říše a strávil tak mnoho let svého mládí v istanbulských věznicích. Později se stal valašským princem, podporovaným maďarskou šlechtou. Později se „proslavil“ krutými tresty, které praktikoval na tureckých vojácích. Nejčastěji nechal nepřátelské vojáky napíchnout na kůl, aby pak pomalu umírali. Takto získal přídomek „Tepes“, což v rumunštině znamená „napichovač“. Tímto způsobem se mstil Turkům za to, jak s ním v dětství zacházeli.

Železnou rukou však vládnul i Valašsku. Kromě ohavností, jež páchal na tureckém vojsku, byly i drobné krádeže trestány až nesmyslně krutě. Říká se, že za jeho vlády se nikdo neodvážil ani sebrat peníze ze země.

Zatímco příběh Vlada Napichovače pomáhá objasnit původ Drákulovy postavy, spojení s hradem je stále nejasné. Vlad Tepes totiž nikdy na hradě Bran nežil.

Západní turisté, kteří přicházeli do Rumunska hledat Drákulu, poprvé označili hrad Bran za „Drákulův hrad“ přibližně před třiceti lety. Překvapilo je, jak se vstup do Transylvánského panství podobá hradu popsanému ve Stokerově románu. Tak dostal své pojmenování „Drákulův“. Postupem času se začalo věřit, že Stokerův román měl reálnou spojitost s tímto hradem. Ale ve skutečnosti tomu tak nebylo.

 

Dnes - oblíbená turistická atrakce

 

Interiér hradu Bran. (Cristian Bortes/flickr)  
 

V současné době každého, kdo se vypraví na hrad Bran se Stokerovým hrozivým popisem v hlavě, překvapí odlišná realita. Samotný hrad je starý, vlídný a nádherný příklad středověké architektury. Příchozí turisté tu objeví hrad tiše usazený v hornaté krajině s pastevci pasoucími svá stáda a jejich ženami, které ručně tkají krásné látky k výzdobě svých domovů.

Zatímco příznivci vzrušení mohou být touto skutečností zklamáni, čeká je příjemné překvapení ve formě rumunské pohostinnosti a výtečné kuchyně, jedné z nejlepších ve východní Evropě. Pro ty, kteří chtějí na hradě strávit den, je k dispozici množství prohlídek, zároveň je možné v oblasti hradu strávit i noc.

Turisté se zde během svého pobytu dozvědí mnoho o různých lidových pověstech. Například zjistí, že stroužek česneku pověšený nad vchodovými dveřmi ochrání dům před zlými duchy. Turisté se vracejí domů s bohatými vzpomínkami a touhou navštívit Drákulův hrad a jeho okolí v budoucnu znovu.

Noční scéna hraduBran. (Julian Nitzsche/flickr) 

 

Komentáře:

hrad Bran

Datum: 20.08.2013 | Vložil: Gobi

Navštívil jsem hrad v roce 2012, kdy zrovna na hlavním nádvoří byl koncert nějaké kanadské skupiny. Byl jsem překvapen, jak je hrad koncipován. Veškeré místnosti, hlavně v části pod střechou jsou pitoreskní a prostorově malé. Celkově hrad není nikterak zajímavě vybaven, ale konečný dojem z prohlídky byl moc dobrý. Rozhodně doporučuji navštívit :-).

hrad

Datum: 05.01.2013 | Vložil: Lucík

Moc pěkný hrad hlavně stršidelný. :-)

Re: hrad

Datum: 05.01.2013 | Vložil: Honza

Taky jsi myslím))

Přidat nový příspěvek