Černobyl, Ukrajina

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986, v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Jde o nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky a jedinou havárii nejvyššího stupně 7 podle mezinárodní stupnice jaderných událostí INES. Během riskantního pokusu tehdy došlo k přehřátí a následné explozi reaktoru a do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, Východní Evropou a Skandinávií. Byly kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska, což si vyžádalo evakuaci a přesídlení asi 200 000 lidí. Přibližně 60 % radioaktivního spadu skončilo v Bělorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnost sovětského jaderného průmyslu, zpomalila na mnoho let jeho expanzi a zároveň nutila sovětskou vládu přehodnotit míru utajování. Nástupnické státy po rozpadu Sovětského svazu – Rusko, Ukrajina a Bělorusko dodnes nesou břímě pokračujících nákladů na dekontaminaci a léčení nemocí způsobených černobylskou havárií. Je obtížné přesně zaznamenat počet úmrtí způsobených událostmi v Černobylu — odhady se pohybují od sto až stopadesáti osob (WHO) po stovky tisíc (ekologické organizace). Problém je stále široce diskutován a jeho dlouhodobým dopadům stále nebylo zcela porozumněno.

 

Černobyl dnes

Místo, kde došlo k nejhorší jaderné katastrofě v dějinách, se otevře veřejnosti a turistickému ruchu. Oblast kolem Černobylu bude přístupná návštěvníkům během roku 2011.

Prostor, ve kterém se návštěvníci budou zdržovat, bude podroben přísnému dozoru. Stejně dobře se turisté nebudou moci volně pohybovat po areálu, pozor se bude dávat i na potraviny, které budou návštěvníci konzumovat. Podle vlády by tedy rizika měla být zcela zanedbatelná. Černobyl se tak zařadí mezi další turistické atrakce, které spadají do fenoménu tzv. Temné turistiky.

Prozatím se do Černobylu podívá jen omezené množství turistů a časem se uvidí, jestli tato nová atrakce pomůže ke zlepšení ukrajinské ekonomiky.

Prohlídková trasa povede skrz město Černobyl, kde je úroveň radiace lidským zásahem v porovnání s přírodní radiací okolí zcela mizivá. Obecně se celý svět koupe v nízké úrovni radiace.

Pokud máte chuť, můžete přijít blíže k elektrárně a nakrmit obří sumce v chladící nádrži, která je zde k vidění. „Je možné podívat se i do blízkého města Pripjat, jež bylo evakuované den po katastrofě,” přídává Chumak k výčtu aktivit, které můžete v Černobylu podniknout.

Úroveň radiace je zde poměrně vysoká, ale pokud zůstanete jen povolenou dobu, množství nahromaděných škodlivin je velmi nízké. Při opětovné návštěvě turisté podstoupí osobní prohlídku a budou podrobeni měření radiace v těle.

Opuštěna Pripjať dnes

Opuštěný a rozebraný autodrom v Pripjati

 

Pohled z hotelu na Centrální náměstí v Pripjati (v popředí zastřešený podchod k Domu kultury Energetik - vpravo). Betonem už se dere zeleň.

 

 


 

 

 

Komentáře:

cernobyl

Datum: 11.02.2017 | Vložil: laci

Zdar ,lidi nevíte jak se tam dostat,jestli musíte koupit naky vstupenky,a nebo tam prijed a podivat se

jobz

Datum: 20.12.2014 | Vložil: kboh

touuzim poo necem opustenem

Datum: 20.12.2014 | Vložil: kvov

Datum: 20.12.2014 | Vložil: kvočna

Temná turistika - Černobyl

Datum: 18.09.2013 | Vložil: Eva

Moc bych se tam chtěla podívat, ale zároveň bych se taky hodně bála (i přes ubezpečování "bezpečnosti").

Chanov

Datum: 28.12.2011 | Vložil: Ondra

Tam to vypadá jak v chánově :D

Přidat nový příspěvek